• Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji

Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji

 • Autor: David E. Hoffman
 • Wydawca: Kurhaus Publishing
 • ISBN: 978-83-63993-11-5
 • Data wydania: 2016
 • Liczba stron/format: 368
 • Oprawa: miękka
 • Dostępność: W magazynie

Cena detaliczna

 • 39.90 zł

  37.11 zł

 • 7% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

OLIGARCHOWIE. BOGACTWO I WŁADZA W NOWEJ ROSJI to jedna z najciekawszych książek laureata Nagrody Pulitzera Davida E. Hoffmana. Powstawała ona w czasach, gdy twórcy nowej Rosji żywili nadzieję, iż uda im się przeobrazić ich kraj w prężnie funkcjonującą gospodarkę, a motorem zmian staną się wolność i konkurencja.
Co się stało, że zamiast gospodarczego cudu objawił się tam, jak celnie zauważa autor, „wypaczony protokapitalizm, w którym miliarderami i władcami państwa zostało kilku kanciarzy”? Lektura „Oligarchów” dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Śledząc losy Jurija Łużkowa, Anatolija Czubajsa, Michaiła Chodorkowskiego, Borysa Bieriezowskiego, Władimira Gusińskiego i wielu innych, zajrzymy za kulisy kremlowskiej polityki.
Jednym z bardziej fascynujących fragmentów książki jest ten poświęcony początkom nowoczesnej rosyjskiej bankowości. Tak Joel Hellman, doktorant z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia, wspomina w rozmowie z Davidem Hoffmanem swoje spotkanie ?z jednym z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów, Aleksandrem Smoleńskim, założycielem banku Stolicznego (późniejszego SBS/AGRO):
„Smoleński miał niewiele kapitału, a jego operacje odbywały się w utajnieniu. Nie publikował okresowych sprawozdań finansowych, bo gdyby to zrobił, nie mógłby sobie pozwolić na uczciwość. Jednym z wczesnych składników jego majątku był – jak twierdził – napisany przez niego >>rękopis<< na temat bankowości, mający wartość 200 mln rubli. Zawarł w nim wszystko, czego się nauczył, a niebotyczną wartość tego dokumentu wycenił sam. (…) Czarny mary! Kapitał pojawia się na życzenie!” Pisana w 2002 i 2003 roku książka została przez autora uaktualniona w 2011 roku. Pod koniec 2015 roku kilkuset przypisami opatrzył ją polski tłumacz Mariusz Kukliński – nie tylko zestawiając narrację Hoffmana z bieżącymi wydarzeniami, lecz także precyzyjnie objaśniając polskiemu czytelnikowi kontekst opisywanych przez Hoffmana zdarzeń i znaczenie biorących w nich udział ludzi.

Oligarchowie dziesięć lat później
Wprowadzenie do wydania z roku 2011
Przedmowa

CZĘŚĆ PIERWSZA
Rozdział 1: Cienie i niedobory
Rozdział 2: Aleksander Smoleński
Rozdział 3: Jurij Łużkow
Rozdział 4: Anatolij Czubajs
Rozdział 5: Michaił Chodorkowski
Rozdział 6: Borys Bieriezowski
Rozdział 7: Władimir Gusiński

CZĘŚĆ DRUGA
Rozdział 8: Otwarcie skarbca
Rozdział 9: Łatwy pieniądz
Rozdział 10: Człowiek, który odbudował Moskwę
Rozdział 11: Klub na Wróblich Wzgórzach
Rozdział 12: Władza i bogactwo w objęciach
Rozdział 13: Ratowanie Borysa Jelcyna
Rozdział 14: Wojna bankierów
Rozdział 15: Ryk smoków
Rozdział 16: Ostra gra i srebrne kule

Epilog
Posłowie do wydania z roku 2003
Postscriptum
Komentarz autora na temat źródeł
Bibliografia
Podziękowania

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane